13 Mayıs 2013

Krep

Öncelikle Günaydın, herkese mutlu bir hafta diliyorum.
Gecikmeli olarak da tüm annelerin annlere gününü kutluyorum. Anne adaylarına kolaylıkla sağlıkla bebeklerini kucaklarına almalarını diliyorum. Anne olmak isteyenlere de en kısa zamanda Allah nasip etsin diyorum.
Bir gün değil her gün annler günü deyip annelerimize kreple güzel bir kahvaltı hazırlayalım. Bizim evde krep tatlı sevilir. Özellikle de çikolatalı fındık kremasıyla.
Krep için:
1 bardak süt
1 bardak un
1 yumurta
Bunları iyice pütür kalmayacak şekilde çırpın. Karışımımız boza kıvamında olacak yani akışkan ama cıvık değil. Teflon ya da seramik tavanızı ısıttıktan sonra ilk krebimizi tavaya dökmeden önce hafifçe yağlayın. Bir kepçe yardımıyla tavaya dökün. Ben tavaya yaymak için tavayı sağa sola eğerek içine krebin yerleşmesini sağlıyorum ama kepçenin arkasıyla hızlıca yayabilirsiniz.Bir tarafı piştikten sonra spatula yardımıyla çevirip diğer tarafının da pişmesini sağlayın. Bu miktarla orta boy bir tavada dört adet krep çıkıyor.
Krebi hazırladıktan sonra kurabiye kalıplarıyla kestim. Çilek reçeli, fındık kreması ve labne/bal ile servis yaptım. Değişik reçellerle bal ve kaymak ile hatta meyvelerle servis yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder