12 Haziran 2013

Diş Buğdayı Süslemeleri

Diş buğdayı konulu yazımıza devam ediyorum. İnternetten görüp hoşuma giden bazı şeyleri derledim. Karton, keçe, kurdele ve krapon kağıdı kullanarak süslemelerimi yaptım.

Çocukluğumda resim el işi derslerinde bile bu kadar faaliyet yapmamıştım:) 
Biraz uzunca bir post olacağı için nereden başlasam nasıl anlatsam karar veremedim.Sevimli bir diş şekli bulup çıktı alabilmek için arama motorunuza tooth clipart yazmanız yeterli.
Kartondan yaptığım dişim çıktı yazısı için lacivert kartondan diş şekli kestim. İçinin yazıları için ise paint programında yıldız şekli çizerek kestim. Harflerin de ayrıca çıktısını alıp yapıştırdım. Kurdeleye minik mandallarla tutturdum.
Diş buğdayı hatıra fotoğraf çekim köşesini kardeşim powerpoint programında hazırlamış, ben de ozalitçide çıktı aldım.
Kalpli keçeler kırtasiyede satılıyordu onları fotoğraf çerçevesi haline getirdim, kurdeleye yapıştırdım.
Kağıttan pompom yapımı oldukça basit. Yine arama motorunuza kağıttan pompom yapımı yazarsanız videolu anlatımını bile bulmanız mümkün. Genelde pelur kağıt diyordu ama ben bulamadım krapon(çocukluğumuzda gramofon kağıdı derdik 23 Nisan süslemelerinde kullanırdık) kağıdı kullanarak yaptım. Biz duvar süslemesinde kullandık. Tavandan sarkıtıldığında da oldukça hoş duruyor.
Keçeden Dişler için mavi beyaz ve siyah keçe kullandım. Diş şeklinde kestiğim şablon kağıtlarımı kullandım. Keçeleri yün, düğme ve hobi malzemeleri satan bir tuhafiyeden temin ettim.
Beyaz çerçeveye yapıştırılmış harf ise hazır satılıyordu.
Kurdele ağacı yapımı da aynı şekilde internette mevcut, yalnız çok el oyalayıcı ve zaman alıcı olduğunu belirtmeliyim.Ben yapım aşamalarını fotoğraflayamadım ama dediğim gibi bunun da ayrıntılı anlatımını bulmak mümkün.Eşit uzunlukta kestiğiniz kurdelelerinizi strafor top üzerinde sabitliyorsunuz. Ben bir kırtasiyede köpük top şeklinde satılan bir şey bulabildim. Sabitlemek için sıcak silikon kullanabileceğiniz gibi toplu iğne de kullanabilirsiniz. Ben toplu iğneyi daha kolay ve kullanışlı buldum Ayrıca yaparken arkadaşlarımdan da yardım aldım. Ben 4 adet birer metrelik kurdele almıştım, aldığım kurdeleler yetmeyince ağacımızı tamamlayamadık. Krapon kağıdıyla altını süsleyerek kurdele çiçeğine çevirdik. Bu haliyle de güzel oldu. Hatta altındaki krapon kağıdı geniş tutulsa gelin çiçeği bile olabileceğini düşündük.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder