5 Ocak 2015

Mütevazi bir doğum günü menüsü ve Kurdeleli Doğum Günü Pastası

Geç kalmış bir postla yeni yıla bir başlangıç yapalım.Geçen sene de bahsettiğim gibi kızımın ve kız kardeşimin doğum günleri aynı gün. Bu yıl da arkadaşlarla ufak bir kutlama yaptık. Kutlamanın ufak oluşu kızımı memnun etmese de güzel bir gün geçirdik. Bu sene doğum günü pastası siparişi vermek yerine kendim yapmak istedim. Aslında kurdele temalı bir doğum günü hazırlamak istiyordum ancak çeşitli sebeplerle hazırlığımı yapamadım. Dolayısıyla kurdele teması olan tek şey pasta oldu:)

Menümüzde:
Brokoli Salatası
Kereviz Salatası
Bol yeşillikli erişte salatası
Misafirlerimin getirdiği Susamlı açma
ve Mercimek köftesi 
Kendi doğum gününden haberi olmayan kardeşimin getirdiği Kakaolu irmik tatlısı vardı.

NOT: 1-Geçen yılki doğum günü menümüze ve süslemelere bakmak isterseniz Hello Kitty Temalı doğum günü başlığına bir göz atabilirsiniz.
2- Yabancı sitelerden yararlanarak kurdele temalı doğum günü fikirleri almak isterseniz ribbon and bow birthday theme yazarak arama yapabilirsinizKurdeleli Pasta için:
Bir buçuk paket kedidili bisküvi
Bisküvileri ıslatmak için süt
Krema ve krem şanti için iki bardak süt
Bir buçuk poşet krem şanti
Kakaolu dolgu kreması
Süslemek için muz veya istediğiniz meyveler, damla çikolata(arzuya göre pasta süsleme şekerleri)

Öncelikle kelepçeli kalıbınızı servis yapacağınız tabağın üzerine oturtun. Kedidili bisküvilerinizi kalıbın boyuna göre ucundan düzgünce keserek kısaltın. Kalıba dik bir şekilde yerleştireceğiniz için bu işlemle düzgün durmasını sağlayacağız. Derince bir kaba soğuk süt koyun. Kedi dillerini hızlıca batırın çıkarın. Kalıbın yan çeperine dik olarak bir sıra dizin.(kestiğimiz uçlar alta gelecek) Sonra kalıbın dibine de yine sütle ıslattığınız kedidili bisküvisinden yayın. Ayrı bir kapta bir buçuk bardak soğuk süte bir paket dolgu kreması ve bir paket krem şantiyi koyup çırpın ve bu karışımın yarısını bisküvilerin üzerine yayın. Sonra bir sıra daha kedidili bisküvisi yerleştirin. Dolgu kremalı karışımı yine yayın, isterseniz ara kata da meyve koyabilirsiniz, ben koymamıştım. Daha sonra yarım bardak soğuk sütle yarım paket krem şantiyi çırpın en üste yayın. Servisten önce dikkatlice kalıptan çıkarın. Kurdeleyi pastanın etrafına sarın. Üzerini arzu ettiğiniz gibi süsleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder